O Klastrze

Klaster Zrównoważona Infrastruktura jest to największy w Polsce klaster propagujący i wdrażający dostępne cenowo energooszczędne technologie budowlane, od 2016 r. uznany przez Ministerstwo Rozwoju jako Krajowy Klaster Kluczowy.

Klaster Zrównoważona Infrastruktura zrzesza ponad 120 podmiotów. Do organizacji przynależą głównie przedsiębiorstwa MŚP, największe krakowskie uczelnie tj.: Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Jagielloński oraz Akademia Rolnicza. Strukturę klastra uzupełniają instytuty naukowo-badawcze takie jak:Państwowa Akademia Nauk, Sieć Badawcza Łukasiewicz, Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych oraz liczne szkoły i organizacje pozarządowe.
Członkami Klastra są również miasta: Niepołomice, Słomniki i Piastów, a także reprezentujący miejskie spółki Krakowski Holding Komunalny S.A.

Koordynatorem Klastra jest Instytut Doradztwa Sp. z o.o. Jest to akredytowany Ośrodek Innowacji przy Ministerstwie Rozwoju, a także ogólnopolski ośrodek szkoleniowo-doradczy specjalizujący się w OZE i promowaniu technologii energooszczędnych.

Nadrzędnym celem współpracy w naszym klastrze jest promocja zrównoważonego rozwoju i efektywności energetycznej w budownictwie. Zajmujemy się także tworzeniem autorskich innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych oraz technologicznych, które są opracowywane przez przedsiębiorców wspólnie z uczelniami oraz ośrodkami naukowymi. Ponadto wyprawowujemy rozwiązania dla budownictwa pasywnego i energooszczędnego, począwszy od projektu, poprzez dobór materiałów konstrukcyjnych, termoizolacyjnych, stolarki aż po wyposażenie w nowoczesne instalacje OZE i automatykę. Świadczymy usługi związane z optymalizacją zużycia energii w tym m.in: prace termomodernizacyjne, audyty energetyczne, badania szczelności budynków oraz badania termowizyjne.
Klaster Zrównoważona Infrastruktura oferuje także szkolenia, doradztwo i prace badawczo-rozwojowe dotyczące takich tematów jak: efektywność energetyczna, ekologiczne , innowacyjne budownictwo oraz systememy zarządzania budynkiem.

W ramach dofinansowanego projektu klastra został wybudowany kompleks autonomicznych budynków zero-energetycznych w Kokotowie koło Krakowa wyposażonych w nowoczesne instlacje OZE oraz automatykę budynkową.