O klastrze
Działalność
Klaster Zrównoważona Infrastruktura to projekt wspólnie realizowany przez podmioty (przedsiębiorstwa, instytucje naukowo-badawcze oraz instytucje otoczenia biznesu) zainteresowane opracowaniem, wdrożeniem i komercjalizacją innowacyjnych technologii z zakresu budownictwa i automatyki wewnątrzbudynkowej oraz propagowaniem ekologicznego budownictwa w Polsce. Współpraca została sformalizowana podpisaniem umowy klastrowej 27.01.2011r.
Powiązanie kooperacyjne „Zrównoważona Infrastruktura” powstało w celu rozwijania produktów i usług wspomagających działania człowieka w jego otoczeniu, Klaster rozwija i dostarcza rozwiązania przydatne w obszarach związanych z branża budowlaną, informatyczną i automatyki przemysłowej.
Uruchomienie wspólnych działań członków Klastra służy tworzeniu szczególnie sprzyjających warunków dla rozwoju przedsiębiorstw poprzez dostarczanie wiedzy, wspieranie innowacyjności, stymulowanie współpracy firm i instytucji oraz realizowanie innych wspólnych celów, w szczególności:
- Stworzenia sieci współpracy w obszarze Zrównoważonej Infrastruktury, umożliwiającej efektywne połączenie i wykorzystanie potencjału osób, przedsiębiorstw, uczelni wyższych, jednostek naukowo-badawczych, instytucji otoczenia biznesu, jednostek samorządu terytorialnego.
- Opracowania technologii budowy Autonomicznego Domu wraz z systemami sterowania inteligentnym budynkiem, w celu popularyzacji na rynku technologii inteligentnego budownictwa autonomicznego stanowiącego element zrównoważonej infrastruktury.
- Rozwijania kompetencji i zasobów z zakresu Zrównoważonej Infrastruktury dla celów optymalnego wykorzystywania istniejących możliwości oraz stworzeniu potencjału do dalszego wielokierunkowego rozwoju.
- Stworzenie Centrum Kompetencji służącego pozyskiwaniu i dystrybucji specjalistycznej wiedzy z zakresu budownictwa autonomicznego oraz automatyki, stały monitoring pojawiających się na świecie nowości oraz ich transfer na polski rynek budownictwa niskoenergetycznego.
- Zbudowanie łańcucha powiązań kooperacyjnych podmiotów niezbędnych do wyprodukowania Autonomicznego Domu.
- Budowę metodologii i narzędzi do optymalizacji projektowania i zarządzania energią w budynkach oraz konsultowanie opracowywanie i dystrybucja projektów z obszaru budownictwa energooszczędnego i autonomicznego.
- Opracowania programu badawczo – rozwojowego Klastra,
- Opracowywanie komponentów elektronicznych oraz oprogramowania umożliwiających rozwijanie oferty dla „Zrównoważonej Infrastruktury”.
W celu osiągnięcia powyższych celów Lider Klastra inicjować będzie działania, zmierzające do pozyskania zewnętrznych środków finansowych oraz działania związane z promowaniem idei Klastra jako szansy na trwałą zmianę trendów w budownictwie na rynku krajowym i zagranicznym.
W związku z powyższym zamierza nawiązać współpracę z szerszym gronem instytucji otoczenia biznesu i jednostek naukowo-badawczych oraz skorzystać z doświadczenia innych przedsiębiorców na forum międzynarodowym.
Dynamiczny rozwój wszystkich dziedzin gospodarki, a szczególnie tych związanych z tzw. nowoczesnymi technologiami, umożliwia tworzenie rozwiązań efektywnie wspomagających funkcjonowanie człowieka tak w miejscu jego zamieszkania, w bezpośrednim otoczeniu (aglomeracje miejskie, tereny wiejskie), jak i w miejscu pracy. Dodatkowo w dobie wzrostu cen energii widoczny jest również wzrost zainteresowania energooszczędnymi technologiami, technologiami „zielonymi”, oraz takimi, które mogą być przydatne w usprawnianiu życia nie tylko osobom pełnosprawnym, ale także osobom niepełnosprawnym i starszym.
W ramach realizacji projektu przyjęto następujące kierunki rozwoju powiązania:
- Rozwój nowoczesnych technologii z zakresu automatyki i nowoczesnego budownictwa oraz dziedzin pokrewnych, charakteryzujących się wysokim stopniem innowacyjności.
- Rozwój współpracy jednostkami naukowo-badawczymi krajowymi oraz zagranicznymi w celu transferu wiedzy i wyników badań do sektora biznesu oraz wypracowania efektywnej ścieżki kooperacji pomiędzy sektorem przedsiębiorstw i jednostkami naukowo-badawczymi
- Rozwijanie współpracy z podmiotami rozwijającymi lub zainteresowanymi realizacją prac o charakterze rozwojowym w obszarze nowoczesnych technologii. Nawiązywanie współpracy z przedsiębiorstwami oraz powiązaniami kooperacyjnymi krajowymi i międzynarodowymi.
- Działania o charakterze informacyjno-promocyjnym w celu pozyskania nowych przedsiębiorstw do powiązania, rozpowszechnienia informacji o działalności i ofercie klastra Zrównoważona Infrastruktura na terenie kraju oraz na arenie międzynarodowej.